Νίκησε τη Βοϊβοντίνα και έκανε βήμα πρόκρισης ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 27/7/2023 - 21:57
ΑΠΟΕΛ

Ξεκίνημα με το… δεξί για τον ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο Conference League. H ομάδα του Σα Πίντο επικράτησε στο ΓΣΠ της Βοϊβοντίνα με 2-1 στο πλαίσιο της πρώτης μεταξύ τους αναμέτρησης για το δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Για την ιστορία, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Κβιλιτάια (32’), ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Ζούκιτς (56’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντβάλι (65’).

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη στο Νόβι Σαντ της Σερβίας την ερχόμενη Πέμπτη (03/08 - 21:00, ώρα Κύπρου). Ο νικητής του εν λόγω ζευγαριού, θα αναμετρηθεί με το νικητή του ζευγαριού μεταξύ Βρόσκλα Πόλταβα - Ντίλα Γκόρι.

27/07/2023
22:30
Το παιχνίδι που ενδιαφέρει τον ΑΠΟΕΛ

Η Βόρσκλα επικράτησε της Ντίλα Γκόρι με 2-1 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Ο νικητής του εν λόγω ζευγαριού θα αναμετρηθεί στον τρίτο γύρο του Conference League με το νικητή του ζευγαριού ΑΠΟΕΛ - Βοϊβοντινα.

27/07/2023
22:00
Το τρίτο ημίχρονο από το ΓΣΠ

Όσα ειπώθηκαν από τους πρωταγωνιστές της νίκης του ΑΠΟΕΛ.

ΡΙΚΑΡΝΤΟ ΣΑ ΠΙΝΤΟ
27/07/2023
21:57
Τέλος στο ΓΣΠ

Νίκη με 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ επί της Βοϊβοντίνα και... βήμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό του Conference League.

h

27/07/2023
21:50
90' Άλλα έξι λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ, όπως διαμορφώθηκε από το 65ο λεπτό.

2

27/07/2023
21:45
85' Ολοκληρώνει -και- ο ΑΠΟΕΛ με τις αλλαγές

Κοσταντίνοφ εκτός για να μπει ο Πέτροβιτς και Κβιλιτάια εκτός για να μπει ο Τομανέ.

27/07/2023
21:44
84' Κλείνουν με τις αλλαγές οι φιλοξενούμενοι

Αντόνιεβιτς εκτός για να δώσει τη θέση του στον Μίλετιτς.

27/07/2023
21:42
82' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Πλάγια στην περιοχή ο Γαβριήλ, έκανε το σουτ όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα που μάζεψε εύκολα.

27/07/2023
21:38
78' Αλλαγή για τη Βοϊβοντίνα

Ζούκιτς έξω για να μπει ο Βούσνιτς.

27/07/2023
21:34
75' Αυξάνουν την πίεση οι φιλοξενούμενοι

Η Βοϊβοντίνα μετά το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και αύξησε την πίεση της, προσπαθώντας να βρει εκ νέου το γκολ της ισοφάρισης.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» καλούνται να παραμείνουν προσηλωμένοι στο αμυντικό τους πλάνο για να μη βρεθούν ενώπιον δυσάρεστων εκπλήξεων που θα δυσκολέψει την υπόθεση πρόκριση σε μια εβδομάδα.

0

27/07/2023
21:32
73' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Γαβριήλ, Μαρκίνιος και Βιγιαφάνιες στο παιχνίδια αντί των Φετφατζίδη, Γουίλσον και Σαρφό.

27/07/2023
21:25
65' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

«Γκελ» από τον τερματοφύλακα της Βοϊβοντίνα, με τον Ντβάλι να παίρνει το... ριμπάουντ και με προβολή να βάζει ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

27/07/2023
21:24
63' Απειλούν οι γηπεδούχοι

Σέντρα από δεξιά με τον Κβιλιτάια να πιάνει την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

27/07/2023
21:19
59' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στην περιοχή ο Σαρφό, έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

27/07/2023
21:18
58' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Ο Ραντούλοβιτς μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Νίκολιτς.

27/07/2023
21:16
56' Γκολ για τη Βοϊβοντίνα

Ο Τσούμιτς από τα αριστερά έκανε τη σέντρα με τον Ζούκιτς να είναι αμαρκάριστος στην «καρδία» της περιοχής του ΑΠΟΕΛ και με κοντινή κεφαλιά να γραφεί το 1-1.

27/07/2023
21:12
53' Νέα απειλεί από τον ΑΠΟΕΛ

Φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής από τον Σαρφό, δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

27/07/2023
21:11
51' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Κάθετη του Φετφατζίδη, με τον Κρέσπο ο οποίος ήταν... ξεχασμένος στην επίθεση να βρίσκεται ολομόναχος από πλάγια στην περιοχή, επιχειρώντας το σουτ, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Βοϊβοντίνα.

χ

27/07/2023
21:08
48' Σώζει τον ΑΠΟΕΛ ο Μπέλετς

Λάθος στη μεσαία γραμμή, με τον Βούκιτς να βγαίνει απέναντι από τον Σλοβένο τερματοφύλακα ο οποίος είπε ξανά «όχι».

27/07/2023
21:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Διπλή αλλαγή για τους Σέρβους, Ζέλιτσιτς και Βούκιτς πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Βούκσεβιτς και Λαζάρεβιτς.

Συνεχίζει με τους ίδιους έντεκα ο ΑΠΟΕΛ.

27/07/2023
21:00
Το άλλο παιχνίδι που ενδιαφέρει τον ΑΠΟΕΛ

Βόρσκλα και Ντίλα Γκόρι στο δικό τους παιχνίδι με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου είναι στο 0-0.

Θυμίζουμε πως ο νικητής του εν λόγω ζευγαριού θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού ΑΠΟΕΛ - Βοϊβοντίνα στον τρίτο προκριματικό του Conference League.

27/07/2023
20:50
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 της Βοϊβοντίνα.

Παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερα καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να μην έχουν πολλές αξιόλογες στιγμές μπροστά από τις αντίπαλες εστίες.

Με εξαίρεση τη φάση του πρώτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανύπαρκτοι επιθετικά, αφήνοντας τον Μπέλετς να έχει ένα ήσυχο πρώτο 45λεπτο. Από εκεί και πέρα, ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή.

Παρ’ όλα αυτά, με κάποιες εξαιρέσεις δε μπόρεσε να μπει απειλητικά στην περιοχή των Σέρβων. Το γκολ όμως ήρθε και αυτό είναι το ζητούμενο για την ομάδα του Σα Πίντο.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Λευκωσίας θα προσπαθήσει να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα και να ψάξει το δεύτερο γκολ στην επίθεση για να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό.

φ

27/07/2023
20:44
45' Tέσσερα επιπλέον λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου

Πάντα μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ, από το 32ο λεπτό.

27/07/2023
20:33
34' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Απίθανο μοίρασμα του Σαρφό στον αμαρκάριστο «Φέτφα» με τον Ελλαδίτη να πιάνει το σουτ και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να σώζει.

27/07/2023
20:31
32' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σούσιτς από δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Κβιλιτάια να πιάνει την προβολή από τη μικρή περιοχή, «γράφοντας» το 1-0.

27/07/2023
20:29
31' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, με τον Γουίλσον να καθυστερεί υπερβολικά να... σπάσει στον Κβιλιτάια, με τον αρχηγό των «γαλαζοκίτρινων» να στρώνει προς τα έξω και εν τέλει τον Φετφατζίδη να κάνει το σουτ το οποίο ήταν άστοχο.

27/07/2023
20:28
29' Επανέναρξη στο ΓΣΠ

Παραμένει το... άγονο 0-0 μεταξύ των δύο ομάδων.

27/07/2023
20:26
27' Ολιγόλεπτη διακοπή για... ανάσες

Με τη θερμοκρασία στο ΓΣΠ να είναι στους 32 βαθμούς κελσίου, ο διαιτητής διάκοψε το παιχνίδι για να δροσιστούν για λίγο οι παίκτες.

α

27/07/2023
20:15
16' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Κάθετη μπαλιά στην περιοχή, με τον Τσεμπάκ να πιάνει το μονοκόμματο σουτ και τον Τσάρεβιτς να πέφτει εντυπωσιακά και να σώζει την ομάδα του.

27/07/2023
20:12
Το μήνυμα των οργανωμένων του ΑΠΟΕΛ για τις φωτιές στην Ελλάδα

Πανό συμπαράστασης για τις πυρκαγιές των τελευταίων ημερών στην Ελλάδα από τους «πορτοκαλί».

0

27/07/2023
20:06
7' Τεράστια ευκαιρία για τους Σέρβους

Η πρώτη μεγάλη στιγμή καταγράφηκε για τους φιλοξενούμενους. Ο Τσούμιτς έφυγε στην... πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, βρέθηκε «φάτσα» με τον Μπέλετς όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

27/07/2023
20:00
1' Έναρξη στο ΓΣΠ

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

27/07/2023
19:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Εν μέσω αποθέωσης, οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι με τις παραδοσιακές γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις και οι φιλοξενούμενοι με τα ερυθρόλευκα.

0

27/07/2023
19:45
Ζεστάθηκε για τα καλά ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ

Ένα τέταρτο πριν τη σέντρα και ο κόσμος των «γαλαζοκιτρίνων» κάνει αισθητή την παρουσία του.

27/07/2023
19:30
Στο Βόρειο πέταλο οι Σέρβοι

Περίπου 60-70 οπαδοί της Βοϊβοντίνα βρίσκονται στο Βόρειο πέταλο του ΓΣΠ για να στηρίξουν την προσπάθεια της ομάδας τους.

φ

27/07/2023
19:20
Πήραν θέση οι διοικούντες του ΑΠΟΕΛ

Πρόδρομος Πετρίδης, Νίκος Κουγιάλης και Χάρης Φωτίου βρίσκονται στο στάδιο της πρωτεύουσας, έτοιμοι να παρακολουθήσουν δια ζώσης την ευρωπαϊκή πρεμιέρα της ομάδας τους για τη φετινή σεζόν, με την ευχή το ταξίδι να είναι μεγάλο.

ξκ

27/07/2023
18:45
Επίσημο ντεμπούτο για δύο

Γιάννης Φετφατζίδης και Γουίλσον Εντουάρντο πήραν φανέλα βασικού από τον Ρικάρντο Σα Πίντο. Αμφότεροι, ετοιμάζονται να πραγματοποιήσουν την πρώτη τους επίσημη εμφάνιση με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα.

ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ
27/07/2023
18:40
Οι... κομμένοι του ΑΠΟΕΛ

Ο Σα Πίντο δε μπορεί να υπολογίζει στους Βιτάλ, Μορέιρα, Μπεν, Εντονγκαλά και Δώνη οι οποίοι δεν έχουν δηλωθεί στην ευρωπαϊκή λίστα για διάφορους λόγους.

Παράλληλα, αποφασίστηκε να μείνουν εκτός αποστολής οι Στέφανος Κίττος, Σάββας Μίχος, Νταβίντ Τζιάμα, Κωνσταντίνος Γιαννακού, Στυλιανός Βρόντης, Παναγιώτης Καττιρτζής και Σταύρος Γαβριήλ .

27/07/2023
18:35
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Χωρίς ιδιαίτερες... εκπλήξεις η πρώτης επίσημη ενδεκάδα του Σα Πίντο στον ΑΠΟΕΛ. Ο Πορτογάλος τεχνικός παρατάσσει την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με τους Κρέσπο και Ντβάλι να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Αριστερά στο άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Τσεμπάκ, ενώ ο Σούσιτς θα αγωνιστεί στο δεξί άκρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκεται ο Κοσταντίνοφ και Σαρφό. Ελαφρώς πιο μπροστά θα αγωνιστεί ο Ντάλσιο ως επιτελικός μέσος. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Γουίλσον, με τον Φετφατζίδη δεξιά και τον Κβιλιτάια στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Βιγιαφάνες, Θεοδώρου, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος

27/07/2023
18:30

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Φετφατζίδης, Γουίλσον, Κβιλιτάια

Βοϊβοντίνα (Ράντοσλαβ Μπάτακ): Τσάρεβιτς, Ζέλιτσιτς, Τσρνομάρκοβιτς, Τραορέ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ζούκιτς, Νίκολιτς, Κούμιτς, Λαζάρεβιτς, Μπαράγε, Βούκιτς.

27/07/2023
18:25
Επίσημο ντεμπούτο για Σα Πίντο

Το παιχνίδι με τους Σέρβους θα αποτελέσει το επίσημο ντεμπούτο για τον Σα Πίντο στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Ο Πορτογάλος ανέλαβε το... χτίσιμο της φετινής ομάδας και σε λίγη ώρα θα δώσει τις πρώτες «εξετάσεις».

27/07/2023
18:20
Το επόμενο... βήμα

Αν ο ΑΠΟΕΛ καταφέρει να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Conference League, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Βρόσκλα Πόλταβα - Ντίλα Γκόρι. Οι δύο ομάδες αγωνίζονται στις 20:30 στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.