Ο Μπέζους έβαλε την Ομόνοια σε θέση οδηγού για πρόκριση (ΦΩΤΟΣ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 10/8/2023 - 21:52
ΟΜΟΝΟΙΑ

«Στενή» νίκη-ελπίδας πήρε η Ομόνοια στο ΓΣΠ με 1-0 επί της Μίντιλαντ στο παιχνίδι που διεξήχθη για τον τρίτο προκριματικό του Conference League. Με πρωταγωνιστή τον Μπέζους (σκόραρε το έκτο του γκολ σε τρεις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις) αλλά και τον Φαμπιάνο ο οποίος ήταν και πάλι σταθερός, οι «πράσινοι» θα ταξιδέψουν για τη Δανία με τις πιθανότητες και την ψυχολογία υπέρ τους. Υπενθυμίζουμε πως η ρεβάνς, έχει οριστεί για την ερχόμενη Πέμπτη (17/8) στις 20:45.

Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος, οι Δανοί μπήκαν… μανιασμένοι στο παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες. Ο Φαμπιάνο ωστόσο είχε την λύση σε όλες, αφού οι επεμβάσεις του ήταν καθοριστικές.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, η Ομόνοια πήρε τα πάνω της και πίεσε με πρωταγωνιστές τους Σίμιτς, Κακουλλή και Μπέζους. Ο τελευταίος δε, ήταν (ξανά) ο πρωταγωνιστής. Στο 38’ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος των φιλοξενούμενων οι οποίοι ουσιαστικά του έδωσαν την μπάλα και με εύστοχο πλασέ, νίκησε τον Λοσλ.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα ήταν πανομοιότυπη, με τη Μίντιλαντ ωστόσο να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ως προς τον επιθετικό της προσανατολισμό. Σημείωσε 2-3 σπουδαίες ευκαιρίες, με την άμυνα και τον Φαμπιάνο να βγάζουν τα… κάστανα από την φωτιά.

Όσον αφορά στην επόμενη αντίπαλο, αν οι «πράσινοι» ξεπεράσουν το εμπόδιο των Δανών, τότε θα αναμετρηθούν με τη νικήτρια του ζευγαριού Λέγκια Βαρσοβίας-Αούστρια Βιέννης.

10/08/2023
21:58
90'+6 Tέλος του αγώνα.
10/08/2023
21:55
90'+2 Τεράστια φάση για τη Μίντιλαντ

Κεφαλιά από τον Κάμπα, μόλις πάνω από την εστία του Φαμπιάνο η μπάλα.

10/08/2023
21:52
90' Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
10/08/2023
21:42
80' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στην θέση του Μπέζους ο Χαραλάμπους.

10/08/2023
21:41
79' Συνεχίζει να έχει την κατοχή η Μίντιλαντ

Οι Δανοί μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος και έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

10/08/2023
21:36
75' Αλλαγή για τη Μίντιλαντ.

Εκτός ο Μαρτίνες, μέσα ο Τσιλουφία.

10/08/2023
21:28
66' Αλλαγή για την Ομόνοια.

Εκτός ο Κακουλλής, μέσα ο Καρίμ.

10/08/2023
21:27
66' Δύο αλλαγές για τη Μίντιλαντ.

Μέσα ο Κάμπα και ο Φόρσουμ. Έξω οι Γκίκοβιτς και Γκουέ-Σουνγκ.

10/08/2023
21:22
60' Κίτρινη στον Γκουέ-Σουνγκ για σκληρό φάουλ στον Κουλιμπαλί.
10/08/2023
21:19
57' Δύο αλλαγές για τους γηπεδούχους

Εκτός οι Σίμιτς-Κασάμα, μέσα οι Λοΐζου-Κούσουλος.

10/08/2023
21:18
56' Πρώτη φάση για την Ομόνοια στο β' μέρος

Φαλτσαριστό σουτ του Κακουλλή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω.

10/08/2023
21:13
51' Μπήκε και πάλι δυνατά η Μίντιλαντ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με... επιθετικές διαθέσεις και λίγο έλειψε να κάνουν την ζημιά σε δύο περιπτώσεις.

10/08/2023
21:08
46' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια.

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Σεμέδο κοντρόλαρε με το στήθος, ωστόσο γλύστρισε και έχασε καλή ευκαιρία για να πλασάρει.

10/08/2023
21:06
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
10/08/2023
20:50
45'+6 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
10/08/2023
20:49
45'+4 Στιγμιότυπο από το γκολ της Ομόνοιας
10/08/2023
20:45
45' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
10/08/2023
20:42
43' Το γκολ του Μπέζους.
10/08/2023
20:37
38' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια.

Ο Μπέζους εκμεταλλεύτηκε το λάθος των γηπεδούχων και με εύστοχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έκτο γκολ για τον Ουκρανό στα τρία ευρωπαϊκά παιχνίδια της ομάδας του για τη σεζόν 2023-24.

10/08/2023
20:34
34' Ευκαιρία για τους Δανούς

Αδράνεια στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Μαρτίνες βρέθηκε σε καλή θέση εντελώς μόνος, ωστόσο το πλασέ του κατέληξε ψηλά έξω.

10/08/2023
20:29
30' Καλή στιγμή για τη Μίντιλαντ

Συρτό σουτ του Σόρενσεν, λίγο έξω από την εστία του Φαμπιάνο η μπάλα.

10/08/2023
20:28
29' Eπαναρχίζει το παιχνίδι.
10/08/2023
20:27
28' Cooling break.
10/08/2023
20:26
27' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι.
10/08/2023
20:20
21' Απειλεί ξανά η Μίντιλαντ

Βρέθηκε ανενόχλητος σε επικίνδυνη θέση ο Ντάλσγκααρντ, πλάσαρε όμως ο Φαμπιάνο απέκρουσε με τα πόδια.

10/08/2023
20:15
15' Σπουδαία φάση για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής βρέθηκε μόνος από πλάγια θέση, πλάσαρε όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω μετά από επέμβαση του Λοσλ.

10/08/2023
20:11
11' Πρώτη οργανωμένη επίθεση για την Ομόνοια

Μετά από ενέργεια του Μπέζους, ο Λέτσιακς έφυγε στην επίθεση, έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος... συνελήφθη σε αντικανονική θέση. Το πλασέ του κατέληξε μόλις έξω.

10/08/2023
20:08
8' Νέα απόκρουση από τον Φαμπιάνο

Νέο σουτ, αυτή την φορά από τον Μαρτίνεθ, έδιωξε πολύ δύσκολα ο Φαμπιάνο.

10/08/2023
20:04
5' Βάζει πίεση από νωρίς η Μίντιλαντ

Δύο διαδοχικές αποκρούσεις από τον Φαμπιάνο σε ισάριθμασουτ των Δανών. Κυκλοφορούν την μπάλα με ευκολία οι φιλοξενούμενοι.

10/08/2023
19:58
1' Έναρξη του αγώνα.

Στην σέντρα η Ομόνοια.

10/08/2023
19:57
Το κορεό στο βόρειο πέταλο.
10/08/2023
19:53
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
10/08/2023
19:44
Στα αποδυτήρια οι παίκτες των δύο ομάδων. Σε λιγότερο από 15 λεπτά η έναρξη τουα αγώνα.
10/08/2023
19:24
Στιγμές από την κερκίδα.
10/08/2023
19:23
Για προθέρμανση και οι παίκτες των δύο ομάδων.
10/08/2023
19:05
Αποθέωση για Φαμπιάνο

Στον αγωνιστικό χώρο ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας της Ομόνοιας ο οποίος δέχεται το ζεστό χειροκρότημα όσων βρίσκονται ήδη στις κερκίδες.

10/08/2023
19:04
Το... ταξίδι των γηπεδούχων

Υπενθυμίζουμε πως η φετινή ευρωπαϊκή πορεία της Ομόνοιας άρχισε από τον δεύτερο προκριματικό εκεί όπου συνάντησε την Καμπάλα και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 7-3.

10/08/2023
18:59
Ο Σταύρος Παπασταύρου θα παρακολουθήσει το σημερινό παιχνίδι και έπειτα θα αναχωρήσει για την Αμερική.
10/08/2023
18:57
Κάτι ετοιμάζουν οι φίλοι της Ομόνοιας στο βόρειο πέταλο
10/08/2023
18:57
Οι διαιτητές της αναμέτρησης

Διαιτητής: Σίγκουρντ Κρίνγκσταντ (Νορβηγία)
Α’ βοηθός διαιτητής: Όιστεν Ίτερλαντ (Νορβηγία)
Β’ βοηθός διαιτητής: Ρούναρ Λάγνκσεθ (Νορβηγία)
Τέταρτος: Ντάνιελ Χίγκραφ (Νορβηγία)

10/08/2023
18:56
Οι επιλογές του Τόμας Τόμασμπεργκ

Η ενδεκάδα της Μίντιλαντ: Λοσλ, Ντάλσγκααρντ, Ίνγκασον, Ζουνίνιο, Παουλίνιο, Μαρτίνες, Όλσον, Σόρενσεν, Γκίκοβιτς, Γκουέ-Σουνγκ, Σιμσίρ.

10/08/2023
18:49
Μια διαφοροποίηση από τον Αυγουστή

Ο προπονητής της Ομόνοιας προχώρησε σε μια αλλαγή σε σχέση με τη ρεβάνς με την Καμπάλα. Ο Σίμιτς πήρε τη θέση του Λοΐζου.

10/08/2023
18:46
Οι επιλογές του Αυγουστή

Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Λέτσιακς, Μπασιρού, Κασαμά, Σίμιτς, Μπέζους, Σεμέδο, Κακουλλής.

10/08/2023
18:31
Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Ομόνοιας με τη Μίντιλαντ που θα διεξαχθεί στο ΓΣΠ για τον τρίτο προκριματικό του Conference League.