Πέρασε από την Παμπλόνα και ανέβηκε στην πεντάδα η Ατλέτικο

Παρασκευή, 29/9/2023 - 08:01

Η Οσασούνα έβαλε δύσκολα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, όμως η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε κατάφερε να πάρει το διπλό με 2-0, να κάνει δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά την άνοιξη και να ανέβει στην 5η θέση της βαθμολογίας της La Liga - με ένα ματς λιγότερο.

Οι «ροχιμπλάνκος» σκόραραν από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, με τον Γκριεζμάν να ανοίγει το σκορ με προσπάθεια από πλάγια θέση στο 20' και τον Ρικέλμε να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα από κοντά στο 81'.

Είχαν μεσολαβήσει... ζόρια για την εστία του Όμπλακ, με τους γηπεδούχους να έχουν ακυρωθέν γκολ στο 75' με τον Γκαρθία, ενώ οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολών των Άβιλα και Μοράτα στο 85'.

Νωρίτερα, ισόπαλα, 1-1, ήρθαν τα ματς Γρανάδα-Μπέτις και Θέλτα-Αλαβές.

Στο «Νουέβο Λος Κάρμενες», οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με τον Ντιαό στο 51’ αλλά είδαν τον Μπογέ να φέρνει το ματς στα ίσα στο 67’.

Στη δε Γαλικία, η ομάδα του Τάσου Δουβίκα (μπήκε στο 63’) πήρε μεν το προβάδισμα με αυτογκόλ του μαρίν στο 35’, όμως η αποβολή του Ντε Λα Τόρε στο 68’ επέτρεψε στους Βάσκους να φτάσουν στην ισοφάρις στο 73ο λεπτό.