Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γρανάδα και πήρε βαθμολογική ανάσα η Βιγιαρεάλ

Τρίτη, 31/10/2023 - 08:43

Επιτέλους νίκη στο πρωτάθλημα για τη Βιγιαρεάλ!

Το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε να πάρει τρίποντο στη La Liga από τις 19 Σεπτέμβριου, έχοντας έκτοτε 3 ισοπαλίες και 3 ήττες, ωστόσο κατάφερε να φύγει με σημαντικότατο διπλό (3-2) από την έδρα της Γρανάδα, ξεφεύγοντας έτσι από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν... φορτσάτοι στην αναμέτρηση και ευτύχησε να προηγηθεί στο 18ο λεπτό με τον Μορένο, ενώ ο Ισπανός επιθετικός διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του πέντε λεπτά αργότερα (23'). Ο Σόρλοθ έστειλε και εκείνος την μπάλα στα δίχτυα στο 28', ωστόσο η Γρανάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, μειώνοντας με γκολ των Σάντσες (29') και Ουζούνι (34').

Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες για την ισοφάριση αλλά η Βιγιαρεάλ άντεξε, παίρνοντας το σημαντικό τρίποντο.