Πήραν ρεβάνς από Μαϊάμι με σούπερ Γιάννη και Λίλαρντ οι Μπακς

Τρίτη, 31/10/2023 - 08:06

Στις νίκες επέστρεψαν οι Μπακς, που αφήνοντας πίσω τους το χθεσινό σοκ από τους Χοκς επιβλήθηκαν 122-114 των Χιτ. Έτσι πήραν μια… πρώτη μικρή ρεβάνς από την ομάδα που τους απέκλεισε στον πρώτο γύρο των playoffs τον Απρίλιο.

Το Μιλγουόκι κυριάρχησε μετά τη δεύτερη περίοδο, έφτασε σε διψήφιες διαφορές πριν το ημίχρονο και μπαίνοντας στο τελευταίο δωδεκάλεπτο έφτασε στο 103-78 (+25). Το Μαϊάμι πλησίασε στους έξι (115-109) με 1:22 να απομένει, αλλά ένα γκολ-φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο τελείωσε οριστικά την προσπάθεια αντεπίθεσης.

Ο Greek Freak ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 33 πόντους (8/11 βολές, 11/18 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη σε μόλις 32 λεπτά. Πολύ καλός και ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 25 πόντους (7/14 σουτ), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 16 πόντους πρόσφερε από τον πάγκο ο Μπόμπι Πόρτις. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν χρησιμοποιήθηκε, ενώ ο Κρις Μίντλετον ακόμη προσπαθεί να επανέλθει και περιορίστηκε σε 5 πόντους σε 17 λεπτά.

Για το Μαϊάμι, που υποχώρησε στο 1-3 (0-3 εκτός έδρας), ο Τζίμι Μπάτλερ έμεινε πολύ χαμηλά, με 13 πόντους και 4/11 σουτ. Ο Τάιλερ Χίρο με 35 πόντους «κουβάλησε» την ομάδα του Έρικ Σπόελστρα, που παρατάχθηκε χωρίς τον Μπαμ Αντεμπάγιο.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-28, 62-52, 97-73, 122-114