Το πρώτο τρίποντο, το πάθος του Σόουζα και ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ που έλειψε (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 28/9/2021 - 09:10

Πρώτη νίκη έστω και με... δυσκολίες για τον ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και αγωνίστηκαν για μεγάλο μέρος της αναμέτρησης με παίκτη περισσότερο κόντρα στην ΠΑΕΕΚ, εν τέλει επικράτησαν με το στενό 1-0 χάρις στο γκολ του Σόουζα στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Για τον ΑΠΟΕΛ ξεχώρισε το πάθος αλλά και η θέληση του πρωταγωνιστή, Σόουζα. Ο Βραζιλιάνος καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης προσπαθούσε να... εμψυχώσει τους συμπαίκτες του. Μάλιστα, αμέσως μετά το χαμένο πέναλτι του Μάγκλιτσα στο πρώτο ημίχρονο, έτρεξε να αγκαλιάσει τον Κροάτη φορ για να του δώσει δύναμη να συνεχίσει.

α

Πλέον, άπαντες στον ΑΠΟΕΛ αφήνουν πίσω τους την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και συγκεντρώνονται στην επόμενη αγωνιστική υποχρέωση. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Λευκωσίας είναι η Ανόρθωση (03/10 - 18:00) εκτός έδρας στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής. Παιχνίδι στο οποίο θα απουσιάσει πέραν από τους τραυματίες Ντε Βινσέντι, Σάντος, Βινίσιους, Μιντίκκη και Γαβριήλ, ο τιμωρημένος Τορνίκε Οκριασβίλι.

Ο Γεωργιανός ποδοσφαιριστής αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι με την ομάδα της Κερύνειας στο 76ο λεπτό και έτσι δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής κόντρα στην «Κυρία». Με αυτή την αποβολή, ο «Όκρι» δε θα επιστρέψει ως αντίπαλος στο «Παπαδόπουλος». Αντιθέτως, ο Κβιλιτάια αναμένεται να είναι κανονικά στη διάθεση του Σωφρόνη Αυγουστή.

Φυσικά, δε θα μπορούσαμε να μην κάνουμε αναφορά στον κόσμο του ΑΠΟΕΛ. Οι φίλοι της ομάδας στάθηκαν στο πλευρό των ποδοσφαιριστών και τους «έσπρωξαν» προς τι νίκη. Ειδικά μετά το χαμένο πέναλτι του Μάγκλιτσα αλλά και μετά το γκολ του Σόουζα, η παρουσία του κόσμου του ΑΠΟΕΛ ήταν πέρα για πέρα εμφανής μετά από καιρό στις κερκίδες του ΓΣΠ.