«Τούμπαρε» την Ουνιόν με... μπροστάρη Μπρούνο η Πάφος

Παρασκευή, 28/7/2023 - 18:53

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Πάφος, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ουνιόν, στον μεταξύ τους φιλικό αγώνα, για το βασικό στάδιο προετοιμασίας των ομάδων στην Αυστρία.

Στο πιο δυνατό φιλικό των «γαλάζιων», ο Κάρλος Καρσέδο είδε τους ποδοσφαιριστές του να... κοιτάνε στα μάτια την ομάδα από το Βερολίνο και στο τέλος να παίρνουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, βοηθώντας τον να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Στο πρώτο μέρος αμφότερες οι ομάδες είχαν κάποιες στιγμές, όμως καμία δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα, με καλύτερη αυτή της Ουνιόν στο 10ο λεπτό όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Κράλ.

Μετά την ανάπαυλα, οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ με στο 48ο λεπτό με τον Χάιντζ. Όμως η Πάφος δεν πτοήθηκε και κυνήγησε την ισοφάριση βάζοντας δύσκολα στον αντίπαλο της.

Μάλιστα οι «γαλάζιοι» άγγιξαν δύο φορές το γκολ στο 74ο και 76ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το ματς με τον Μπρούνο.

Εντέλει ενώ όλα έδειχναν την ισοπαλία ως τελικό αποτέλεσμα, τα δεδομένα ήρθε να αλλάξει ο Αμπντουσαλάμοφ, που μετά από πάσα του Βραζιλιάνου εξτρέμ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 88ο λεπτό.

Η ενδεκάδα της Πάφου: Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Παλάσιος, Ταβάρες, Κανέ, Βαλακάρι, Ναμ, Πελάζιο, Τάνκοβιτς (60' Μπρούνο), Παπαστυλιανού (60' Νταβό)