Τρεις νίκησαν, οι άλλοι δεν... έχασαν

Τρίτη, 25/8/2020 - 08:53

Με μια αναμέτρηση να απομένει, μπορεί άνετα να γίνει το σχόλιο για την πρώτη αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος. Τρεις ομάδες του «Big-6» ξεκίνησαν με νίκη ενώ οι άλλες τρεις δεν κατάφεραν να επικρατήσουν των αντιπάλων τους.

Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ απογοήτευσε με την εμφάνιση του και έμεινε στο 2-2 με την Καρμιώτισσα. Η αγωνιστική εικόνα που έβγαλαν οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν σαφώς κατώτερη των περιστάσεων.

Στο «Στέλιος Κυριακίδης» η Ομόνοια με πολλές αλλαγές στο ρόστερ της και μέσο όρο ηλικίας τα 24 έτη έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με την Πάφο. Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Λευκωσίας ο Έρικ Μποτεάκ που σκόραρε και τα δύο γκολ.

Ούτε ο Απόλλωνας κατάφερε να επικρατήσει στην πρεμιέρα του εντός έδρας κόντρα στη Δόξα. Η ομάδα της Λεμεσού είδε νωρίς του Βασιλείου και Πέδρο να αποχωρούν τραυματίες και τα πλάνα της να αλλάζουν. Το ισόπαλο 1-1 αφήνει στον Απόλλωνα μια «γλυκόπικρη» γεύση για την πρεμιέρα.

Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η ΑΕΛ. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ αν και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον Ολυμπιακό στο Μακάρειο εν τέλει πήρε τη νίκη με 2-1 με... λυτρωτή τον Ανδρέα Αβραάμ. Οι γηπεδούχοι πάντως φωνάζουν για τη διαιτησία της αναμέτρησης καθώς ζήτησαν πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» αν και δυσκολεύτηκε για 45 λεπτά, εν τέλει, η Ανόρθωση κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 του μαχητικού Ερμή. Η ομάδα της Αμμοχώστου παρά τη νίκη έχει παράπονα από τη διαιτησία.

Στο τελευταία χρονικά παιχνίδι η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» το βράδυ της Δευτέρας (24/08). Η ομάδα της Λάρνακας δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στο σύνολο του Πάμπου όμως ένα μακρινό σουτ του Άμπρααμ ήταν αρκετό να της δώσει τη νίκη μετά την ισοφάριση της Νέας Σαλαμίνας.