Champions League: Άνετη κι ωραία στους «8» η Σίτι, πρόκριση… θρίλερ για τη Ρεάλ

Τετάρτη, 6/3/2024 - 23:55

Συνεχίστηκε με τεράστιο ενδιαφέρον η φάση για τους «16» στο Champions League, το βράδυ της Τετάρτης (6/3), όπου πραγματοποιήθηκαν δύο αναμετρήσεις.

Τα εύκολα… ευκολότερα έκανε η Μάντσεστερ Σίτι στο παιχνίδι με τη Κοπεγχάγη. Οι Άγγλοι είχαν μαξιλαράκι ασφαλείας από το πρώτο παιχνίδι (3-1), ωστόσο με το ίδιο σκορ εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η ομάδα του Μάντσεστερ προηγήθηκε νωρίς με δύο γκολ των Ακάνζι και Άλβαρες, ενώ οι Δανοί σκόραραν το γκολ της… τιμής και μείωσαν με τον Ελιουνούσι. Το σύνολο του Γκουαντιόλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τον Χάαλαντ.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Ρεάλ πήρε πρόκριση… θρίλερ στο παιχνίδι με τη Λειψία, καθώς το στενό 1-0 του πρώτου αγώνα έδινε ελπίδες στους Γερμανούς. Το αποψινό ματς ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (1-1) όμως σε συνδυασμό με το πρώτο παιχνίδι, οι Ισπανοί πήραν την πρόκριση. Η Λειψία δεν φοβήθηκε λεπτό, πάλεψε μέχρι το τέλος, όμως δυστοκία και δοκάρια την κράτησαν εκτός του Champions League.

Υπενθυμίζουμε πως στην επόμενη φάση βρίσκονται ήδη Μπάγερν και Παρί.

Ρεάλ Μαδρίτης – Λειψία

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι στη Γερμανία, έτσι και στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», η Λειψία ήταν εκείνη που μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, έχοντας ψηλά τις γραμμές της και πιέζοντας ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα. Από την άλλη, η Ρεάλ τηρούσε… στάση αναμονής, με τη «βασίλισσα» να μοιάζει να «στρογγυλοκάθεται» στο υπέρ της 1-0 του πρώτου αγώνα, με αποτέλεσμα να κλείνει χώρους και να περιμένει στο δικό της μισό.

Η πρώτη φάση του αγώνα πάντως άνηκε στους «μερένχες», όταν μετά από σέντρα του Τσουαμενί από τα δεξιά, ο Βινίσιους με τον ώμο (!) προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 12’. Η απάντηση της Λειψίας ήταν άμεση, αφού δευτερόλεπτα αργότερα, βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση με τον Οπεντά να πλασάρει άουτ. Στο 16’, σε μια παρόμοια φάση, οι «ταύροι» σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βέλγο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε εστία σε νέα φάση των Γερμανών στο τρανζίσιον.

Οι γηπεδούχοι, πιστοί στο πλάνο του Κάρλο Αντσελότι, παρέμεναν σε κατάσταση άμυνας, μην παίρνοντας το παραμικρό ρίσκο στο επιθετικό κομμάτι. Κάτι που δημιούργησε μεγάλη δυσφορία στις εξέδρες του «Μπερναμπέου», αφού ο κόσμος των Μαδριλένων συχνά αποδοκίμαζε τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του!

Η Ρεάλ ουσιαστικά δεν απείλησε ποτέ στο πρώτο 45λεπτο, με τη Λειψία να ήταν εκείνη πιο δραστήρια, έχοντας νικήσει κατά κράτος την αντίπαλό της μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου στο 41’ με το φαλτσαριστό σουτ του Σίμονς να βγάζει δύσκολα με γροθιές ο Λούνιν. Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε είχε τη μεγαλύτερη στιγμή του ματς, όταν μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Οπεντά, ο οποίος από καλό σημείο έπιασε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η αποκαρδιωτική εμφάνιση της Ρεάλ στο πρώτο μέρος «θορύβησε» τον Αντσελότι, ο οποίος με την έναρξη της επανάληψης έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Ροντρίγκο αντί του Καμαβινγκά. Η είσοδος του Βραζιλιάνου, αλλά και η πιο επιθετική προσέγγιση των γηπεδούχων στο δεύτερο 45λεπτο άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα. Στο 48', λίγο έλειψε πάντως η Ρεάλ να κάνει το λάθος, με τον Οπεντά να προλαβαίνει την έξοδο του Λούνιν, αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων πρόλαβε και γύρισε μπλοκάροντας το γύρισμα του νεαρού φορ.

Στη συνέχεια, οι «μερένχες» ανέβασαν στροφές απειλώντας στο 51' και το 52' με τα σουτ των Ροντρίγκο και Καρβαχάλ. Στο 54', ο διαιτητής, Νταβίντε Μάσα, όπως και ο VAR, Μασιμιλιάνο Ιράτι, δεν είδαν ξεκάθαρη κόκκινη του Βινίσιους, χαρίζοντας την αποβολή στον Βραζιλιάνος, ο οποίος κιτρινίστηκε για το φάουλ στον Ορμπάν, ενώ στη συνέχεια έσπρωξε τον αντίπαλό του από τον λαιμό εκτός φάσης!

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Ρεάλ είχε μια πολύ καλή στιγμή το φαλτσαριστό σουτ του Μπέλιγχαμ να σταματά στα σώματα, ενώ, τρία λεπτά αργότερα, το διαγώνιο σουτ του Ροντρίγκο έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Γκουλάσι. Τελικά, οι Ισπανοί βρήκαν το γκολ στο 65ο λεπτό, όταν έκλεψαν την μπάλα στην περιοχή τους, βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μπέλιγχαμ, ο οποίος πανέξυπνα έσπασε στη διαγώνια κίνηση του Βινίσιους, με τον Βραζιλιάνο μέσα από την περιοχή να κάνει το 1-0!

Παρά το σοκ, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε δεν τα... έχασαν, αλλά αντιθέτως βγήκαν κατευθείαν στην επίθεση, «αγγίζοντας» το γκολ της ισοφάρισης στο 67', με τον Ρίντιγκερ να βγάζει σωτήρια σε κόρνερ το πλασέ του Σίμονς μέσα από την περιοχή! Η πίεση των «ταύρων» συνεχίστηκε και απέφερε καρπούς ένα λεπτό αργότερα, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Ράουμ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Ορμπάν σε ρόλο σέντερ φορ να σκοράρει με πανέμορφη κεφαλιά για το 1-1!

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Τσουαμενί, Κρος, Καμαβινγκά (46' Ροντρίγκο), Μπέλιγχαμ, Βαλβέρδε, Βινίσιους.

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Γκουλάσι, Χέντρικς, Ορμπάν, Λουκέμπα, Ράουμ, Χαϊνταρά, Σλάγκερ, Σιμόνς, Ντάνι Όλμο, Οπεντά, Σέσκο.

Μάντσεστερ Σίτι – Κοπεγχάγη

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Πεπ Γκουαρδιόλα να κάνει ροτέισον στην αρχική του ενδεκάδα ενόψει και του κυριακάτικου (10/3, 17:45) ντέρμπι κορυφής στην Premier League κόντρα στη Λίβερπουλ, αφήνοντας εκτός τους συνήθως βασικούς του Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Μπερνάρντο Σίλβα, Ντοκού, Γουόκερ, Στόουνς και Άκε, ενώ δεν είχε διαθέσιμο και τον τραυματία Γκρίλις.

Χωρίς διάθεση για… παιχνίδια, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά, καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ στο 5ο κιόλας λεπτό, εκμεταλλευόμενοι την πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν. Ο Άλβαρες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ακάνζι έκανε άψογο τελείωμα από την καρδιά της μεγάλης περιοχής, «γράφοντας» το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (9’), η Σίτι έκανε και το 2-0, γκρεμίζοντας και τις τελευταίες ελπίδες της Κοπεγχάγης. Μετά από μία ακόμα εκτέλεση κόρνερ του Άλβαρες, ο Ρόδρι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα κατέληξε ξανά στον Αργεντινό επιθετικό, ο οποίος έκανε σέντρα-σουτ και σκόραρε μετά από τραγικό λάθος του Γκραμπάρα.

Απόλυτη κυρίαρχος η Σίτι στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, κυκλοφορούσε με άνεση την μπάλα χωρίς να απειλείται, όμως στο 29’ οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ιδανική αντεπίθεση, η οποία ολοκληρώθηκε με τακουνάκι-πάσα του Όσκαρσον και με τον Ελιουνούσι να πλασάρει τον Έντερσον για το 2-1. Η Κοπεγχάγη πήρε ψυχολογία από το γκολ και εμφανίστηκε στο παιχνίδι ξεμυτίζοντας από το δικό της μισό του γηπέδου, όμως η Σίτι βρήκε και τρίτο γκολ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45’+3’), όταν ο Χάαλαντ κοντρόλαρε άψογα μια μακρινή μπαλιά του Ρόδρι και εκτέλεσε ανάμεσα σε δύο αμυντικού και στην κλειστή γωνία του Γκραμπάρα, κάνοντας το 6-2 στο συνολικό σκορ του ζευγαριού.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε μετά την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση, κυκλοφορώντας την μπάλα και ρίχνοντας αισθητά τον ρυθμό σε σύγκριση με τα όσα είδαμε στο πρώτο 45λεπτο.

Έχοντας εξασφαλίσει την άνετη πρόκριση, η ομάδα του Γκουαρδιόλα έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι της με τη Λίβερπουλ, δίνοντας το δικαίωμα στην Κοπεγχάγη να φανεί πιο απειλητική. Στο 67' ο Έντερσον σταμάτησε σουτ του Μάτσον από πολύ πλεονεκτική θέση, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας αρνήθηκε το γκολ και στον Ντικς, στο 76', ενώ στο 90'+2' ο Λιούις έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 4-1, αφού έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με πλασέ του από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον - Λιούις, Ακάντζι, Ντίας (68’ Στόουνς), Γκβάρντιολ – Ροντρίγκο (46’ Γκόμες), Κόβασιτς - Μπομπ, Άλβαρεζ, Νούνες (75’Χάμιλτον) – Χάαλαντ (88’ Ράιτ).

Κοπεγχάγη (Νέεστρουπ): Γκραμπάρα - Άνκερσεν, Γέλερτ (78’ Μέλινγκ), Βάβρο, ΜακΚίνα, Ντικς – Φρόχολντ (58’ Μάτσον), Όσκαρσον (68’ Κορνέλιους), Κλεμ (68’ Χόιλουντ) - Ατσουρί (58’ Μπάρντζι), Ελιουνούσι

Αναλυτικά τα υπόλοιπα ζευγάρια της φάσης των «16»:

• Πόρτο - Άρσεναλ 1-0 (ρεβάνς στις 12/03 - 22:00, «Έμιρεϊτς», Λονίδνο, Αγγλία)
  • Νάπολι - Μπαρσελόνα 1-1 (ρεβάνς στις 12/03 - 22:00, «Ολυμπιακό Στάδιο», Βαρκελώνη, Ισπανία)
  • Ίντερ - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (ρεβάνς στις 13/03 - 22:00 «Μετροπολιτάνο», Μαδρίτη, Ισπανία)
  • Ντόρτμουντ - Αϊντχόφεν 1-1 (ρεβάνς στις 13/03 - 22:00 «Σίγκναλ Ιτούνα Παρκ», Ντόρτμουντ, Γερμανία)