«Διπρόσωπη» ΑΕΚ πριν την Ευρώπη, έμεινε ικανοποιημένος ο Όλτρα

Τετάρτη, 13/7/2022 - 08:30

Το τελευταίο φιλικό πριν τα ευρωπαϊκά της παιχνίδια έδωσε χθες (12/7) η ΑΕΚ, η οποία εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, σε μια αναμέτρηση όπου παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα της Λάρνακας δεν ήταν καθόλου καλή, εκεί όπου ο αντίπαλος είχε περισσότερη κατοχή της μπάλα, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα και τις αλλαγές του Όλτρα, οι Λαρνακείς άλλαξαν άρδην την εικόνα τους, έγιναν πιο επιθετικοί και κατάφεραν μάλιστα να σκοράρουν δύο φορές, δείχνοντας αν μη τι άλλο μια αισθητή βελτίωση συγκριτικά με το ξεκίνημα.

Ο Ισπανός προπονητής, πάντως, έμεινε αρκετά ικανοποιημένος από την παρουσία των ποδοσφαιριστών του, αφού όπως τόνισε προσπάθησαν να εφαρμόσουν αυτά που τους δείχνει στις προπονήσεις, ωστόσο υπάρχουν φυσικά πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Ήταν ένα φιλικό και τίποτε άλλο κι αυτό που έχει σημασία για την ΑΕΚ είναι να παρουσιαστεί απόλυτα έτοιμη την ερχόμενη Τρίτη (19/7) με τη Μίντιλαντ στη Δανία, στην πρώτη αναμέτρηση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.